Tartalom
2003 tavaszán keresett meg a Magyarkanizsai Polgármester úr – Balla Lajos Laci azzal, hogy Magyarkanizsa Nagyközség egyik községe szeretne Felvidéki testvértelepüléssel kapcsolatot létesíteni. Magyarkanizsa 14 településéből a választás Tóthfalura talán éppen azért esett, mert lélekszámban hasonlóan Kisújfaluhoz éppen 800-an lakják, s nevükben is ott a falu szó. Ők is kb. 30 km-re laknak a magyar határtól. Nemzetiségileg színtiszta magyar falu, néhány benősült szerb polgárral, a múlt század elején alapította Tóth István földbirtokos, tőle kapta tehát a nevét is.
Személyesen a község polgármesterével 2003 júniusában találkoztunk Budaörsön a testvértelepülési napokon, ahol Bata Ferenc polgármester úrral és Utasi Jenő plébános úrral megbeszéltük, hogy az őszön egy nagyobb számú kisújfalusi küldöttség látogat majd el Tóthfalura. Erre valóban sor is került néhány hónap múlva. 2003. szeptember 13-án és 14-én voltunk Tóthfaluban négyen: Mészáros Zsuzsa, Libárik Péter és Szabó Gábor társaságában. Majd a látogatást határozott tettek is követték, a kisújfalusi önkormányzat, és a vajdasági Tóthfalu helyi közösség is úgy döntött, hogy 2004. március 21-én egy szép, háromnapos ünnepi rendezvénysorozat keretén belül testvértelepülési szerződést ír alá.
Ekkor községünket Bitter Irén, Geri Valéria és Mátyás Kálmán társaságában képviseltük.
Ekkor történt Tóthfaluban egy új iskola alapkőletétele, valamint részt vettünk a március 15-i megemlékezésen is. Akkor a szerződés magyar – szerb változatát írtuk alá, s döntöttünk úgy, hogy a szlovák-szerb nyelvűt pedig itt, Kisújfalun fogjuk aláírni. Erre a X. falunapi rendezvényünket tartottuk legalkalmasabbnak.
Közben május 1-én mi az Európai Unió tagállamává lettünk, a Vajdaság pedig az únión kívül rekedt. Mi már szabadon utazhatunk a Vajdaságba, a tóthfalusiaknak viszont, sajnos Belgrádból, pénzen vett vízumra van ehhez szükségük.
Mi abban bízunk, hogy egymás megismerésével, a kölcsönös látogatásokon kívül, a közös ügyet, az egyetemes magyar nemzet ügyét is szolgálni tudjuk. Hogy mint testvértelepülések megismerjük egymás gondját-baját, s nemcsak megismerjük, de valami módon megpróbálunk segíteni is.